Metsästykseen kuuluu vastuullisuus: Seurataan eläin-kantojen kokoa ja ja kasvua. Liikenneturvallisuus on myös kasvanut metsästäjien kontroilloiman /kontrolloidun hirvi-eläinten jahdin seurauksena, näinäpäivinä ei tenavatähtiä kuole hirvi kolareissa..
Kanalintu-jahdeissa, jollaisessa ammuin edellä mainitun metson Sallan Vilmankairassa, oli mielestäni oivalla tavalla paikallisen liiallisen uros-puolisen kannan kontrollointi, alueella, jossa ammuin oli noin 6 harmaata metsoa muutaman neliö kilometrin alueella. Kuullostaa vähältä, mutta aiheesta tietävät tietävät että se on paljon. Varsinkin kun alueella havaittiin vain 2 naaraasta (joista toisen olisin voinut ampua, mutta en ampunut) Epäsuhdasta laitan palautetta, ja henkilökohtaisesti toivon että ensi vuonna olisi naarasmetso (koppelo) rauhoitettu, ainakin kyseisellä alueella.

Ps. Viimeisen viikon aikana oli eniten uros-metsojen havaintoija viiteen vuoteen, naaraita vähemmän. Teeret kortilla, samoin kuin riekot.
Minullakin on eriäviä mielipiteitä määrätyistä XX-asioista yms. En kuitenkaan niitä tuo täällä julki.
