S40 '06 B5244S4 käy rikkaalla. Imuvuoto tai lambda on aika perinteinen vastaus kun ulkomailta lueskelin, mutta onko muilla täällä kokemusta vastaavasta? Ihan kaikkea ei kehtaisi uusia. 
P0172 vikakoodi
Omistaja myös juuri kertoi et tyhjäkäynti on välillä epätasaista
Jos on imuvuotoa, niin silloin se korjaa rikkaammalle.
Ja kun korjausarvot on riittävän suuret, tulee vikakoodi "liian laiha seos".
Nyt siellä on lambdan mukaan ollut liian rikas seos, ja moottorinohjainlaite on lyhentänyt ruiskutusarvoja esim. 20% jolloin vikakoodi tulee -> moottorin häiriövalo.
Eli korjausarvot näkyy miinusmerkkisenä.
Tyypillisesti silloin kun on liian rikas seos vikakoodi / ongelmana, että auto "luulee" moottorin käyvän rikkaalla, on useimmiten lambda tai ilmamassamittari ollut viallinen.
Lambda yleisempi, ja usein silloin kun moottori polttaa öljyä jonkun verran.
Toki , miksei ihan oikeastikkin kävisi rikkaalla --> esim. imuilman lämpötila -40C jatkuvasti , joku suutin vuotaa sen verran ettei kuitenkaan missfirea tee sen suuttimen sylinterissä.
Ja missfirea jos tekee enemmän, silloin lambda 'näkee' sen suurempana happimääränä -> korjaa rikkaammalle (ja lopulta tekee liian laiha seos vikakoodin mikäli menee esim. yli 15 tai 20%)
Silloin voi olla lambda ihan kunnolla karstoittunut , minkä vuoksi hapen määrä on paljon vähemmän mitä oikeasti on.
Testeri, jossa on livedata ominaisuus, on näissä paras laite. Sillä näet useimmat anturitiedot riittävällä tarkkuudella/nopeudella, esim. stft, ltft (lyhyen ja pitkänajan korjausarvot.. stft=short term fuel trim) , jäähd.nesteen lämpötilan, imuilman lämpötilan, imusarjan painetiedon, ilmamassamittarin näyttämät lukemat .. jne.
Yksinkertaisempien tekniikoiden parissa selvittää alle 30 minuutissa miksi korjausarvot on suuntaan tai toiseen koholla (liikaa).. testerin kanssa, jossa em. ominaisuus on.