Ikkunankarmia hipistellyt. Mitään vakavia ruostevaurioita tms ei löytynyt, possumassan poistossa meni aikansa kun tuo tuulilasin paikka on ikäänkuin ura. Kuten jo muuallakin tämän auton kohdalla on tullut havaittua niin peruskorjauksen aikoinaan tehnyt ukko on tehnyt kaiken varsin järkevästi ja tässäkin kohtaa oli käytetty possua joka ei ole kuivunut kivikovaksi vaan oli edelleen joustavaa ja lähti suht kevyesti työstämällä ja loput tärpättirätillä. Lasin ja alareunan irtolistan siivosin töissä, lasi kunnon työpöydällä muovilastalla ja rätillä hinkaten. Lista kävi puhalluskaapissa.
Karmia tosiaan käpistelin possun poiston jälkeen ja muutama pieni pintaruostekohta hieroen ja maalaten. Semmoinen kummallinen korikittimälli löytyi a-pilarin alapäistä molemmiltapuolin, tuossa on semmoinen kouru joka on piilossa koristelistan ja osittain kumitiivisteen alla. Alapäässä oli kumma kittiknööli joka oli tietysti kerännyt moskaa ja vesi varmasti patoutunut tuossa. Onneksi ei ollut päässyt ruostumaan kun maali oli kestänyt ehjänä, napautin knöölit kuitenkin pois ja nyt luulis katolta/reunakouruista tulevan veden juoksevan alas asti.
Purkuraadosta kävin irroittamassa tuulilasin alakiinnikkeen toiselle puolelle, semmoinen kun tästä särkyi irroittaessa. Kierre katkesi kun hieman liian ahdistavaa mutteria kiersin voimalla. Raadossa onneksi oli vähäruosteiset itemit, nämä putsaten ja uusi maali pintaan.
Hymistelin itekseni kun purkuraadon konehuonetta katselin, se kun on kaks litrainen niin on meinaan PALJON tilavampi puuhailla kuin tuo mihin on ängetty V8.

Esimerkiksi apusimpukka, joka tässä ajoautossa kolaa (tod näk)... tossa raadossa se on ihan tarjottimella rintapellissä kun taas haaramoottori on aika ihanasti siinä(kin) tiellä.
Lisätään vielä kuva. Lasi paikoillaan ja A-pilarin kiiltävät sovituksessa ettei mennyt ihan metsään asemointi, erityisesti ylänurkan kohdalla.

EDIT: tämäkin valmistui pari päivää sitten ulostuskuntoon ja seuraavana päivänä tuli peseskeltyä talli/remonttipölyt pois. Samalla hoitui asennuksien vesitiiviyden tarkastus, ainakaan lattialle asti ei vesi löytänyt tietään joten toiveet lasin ja tiivisteen liimauksen onnistumisesta ovat korkealla. Huomenna pitäis mennä tällä töihin jos ei mene ihan lumikeliksi... vähän pakkotilanne kun Rankussa olisi veronmaksupäivä enkä halua täysmääräisesti maksaa niitä nyt vaan laitoin auton seisontaan. Jos menee keli mahottomaksi niin sit pitkäkatolla.