Ehkäpä vähän väärä topiiki, kun ei ole kyse varsinaisesta epäreiluudesta, mutta varsin ärsyttävä epäkohta ihmisten käytöksessä kuitenkin.
Ongelma on siis se, että ei kommentoida, tai vastata myyntitarjouksiin. Monen monta kertaa olen jotain osaa tarjonnut jollekin, tai jopa kaivanut osan jostain tallin vintiltä esille ja ottanut/lähettänyt kuvia, mutta ei edes vaivauduta vastaamaan, että "Ei kiitos", "Vähän kallis", "Ei vastaa odotuksiani" tjms.
Toinen on se, että ei kuitata ostettua tuotetta. Olisi aivan loistavaa, kun paketti on tullut perille, niin vastataan, että "Paketti tuli", "Hyvää tavaraa", "Tämä on ihan perseestä" tjms
Kolmas seikka on se, että kuvitellaan olevan kaikki yhtä samaa perhettä tai kaveripiiriä, kun ei tervehditä, tai ei laiteta allekirjoitusta yksityisviestin loppuun. Ei ole paljoa vaadittu, että aloittaa viestin sanalla "Moi", "Moro", "Tere" tai ihan mikä sitten itseään mielyttääkin. Ja sama loppuun olisi kiva laittaa oma nimi, tai jos ei halua omaa nimeään esille, niin sitten vaikka foorumin nimimerkki allekirjoitukseksi.
Nämä nyt on kaikki periaatteessa ihan normaaleja ihmisten käyttäytymissääntöjä, mitä koulussakin opetetaan, mutta silti ne jäävät ikävän usein vailla huomiota. Tänä päivänä tällaisena tekstiviestiaikakautena nämä epäkohdat ovat vaan entistäkin yleisempiä.
Kiitos jos jaksoitte lukea ja toivottavsti kauppa käy tästäkin eteenpäin, eikä aleta ajattelemaan, että tuolta natsilta en ainakaan osta ikinä mitään

- Rami -