Autoracing  KL-varaosat

Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen

  • 200 Vastauksia
  • 69646 Lukukerrat

0 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

Poissa RTP

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 217
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen
« Vastaus #195 : 27.07.2025, 13:24:36 »
Vieläkään ei ihan valmista ole, kun tavarantoimittajat sählää ja saa aina yhden väärän osan pakettiin  :-\
Mutta tankki taas paikallaan, vaihdetulla pumpulla ja linjat konehuoneessa asti odottelemassa puuttuvaa t-haaraa



Poissa RTP

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 217
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen
« Vastaus #196 : 30.07.2025, 20:25:27 »
Osat saatu ja kasattu. Mutta ei se vieläkään perkele toimi.  >:(
Hetken aikaa pumppu pumppaa normaalisti, mutta sitten taas täysin samoja oireita. Virrankulutus tippuu vajaasta 8A:sta reiluun 2A:han ja eihän se riitä painetta ylläpitämään. Nyt on kuitenkin ohitettu alkuperäisen tankkilaitteen "paineensäädin" eli pumppu on kirjainmellisesti suoralla linjalla. Äänen perusteella kuulostaisi että rupeaisi haukkaamaan tyhjää, täytyy nyt tehdä testi ämpärissä.
Jotain positiivistakin, alkuperäisen polttoaineen mittauksen sain edes jollain tasolla toimimaan (täytyy ottaa lisää arvoja niin saa tarkemmaksi) ja onhan toi nyt kiva kun MaxxEcun softaan tullut 3-värjäys arvon mukaan

Poissa RTP

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 217
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen
« Vastaus #197 : 03.08.2025, 15:17:37 »
Ämpäritesti paljasti, että pumppu tosiaan tyhjentää tankkilaitteen nopeammin mitä sinne saa tavaraa tulemaan sisään... Joten äkkiä porakoneella lisää reikiä tankkilaitteeseen. Sen jälkeen kaikki näytti hyvältä, kunnes pumpusta taas kuului sama ääni ja pumppu lakkas toimimasta  :idiot2:.
Ilmeisesti tuli joko itse rikottua pumppu sillä että pääsi ilmaa haukkomaan useamman kertaa tai sitten laatutuote hajosi heti.

Noh pikapalaverin lopputulemana, otettiin vakiopumppu ja laitettiin se nyt takaisin. Kun senkin tuotto silti pitäisi ihan hyvin tässä vaiheessa riittää ja muiden muutosten pitäisi korjata kohdatut ongelmat, niin miksipäs ei. On toki nyt fyysisesti eri pumppu kuin se jonka kanssa dynossa aiemmin käytiin. Näillä näkymin uusi yritys dynossa ensi viikolla.

Samalla sivussa pohdittu vaihteeksi pyyhkijöitä ja lopputulemana saatu houkuteltua tuttu rakentamaan arduino pohjasta LIN-väylä emulaattoria, jonka myötä voitaisiinkin käyttää vakio pyyhkijöitä. Pakolliset hinauslenkitkin tuli nyt maalattua

Poissa RTP

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 217
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen
« Vastaus #198 : 08.08.2025, 17:35:38 »

Dynossa käyty. JA NYT SE ON VIHDOIN SÄÄDETTY  ;D
150hv/208nm, eli vähän 340tkm ja VVT:n puute näkyypi, mutta se on mulle tällä hetkellä toissijaista.

Vaan eihän se tietenkään kunnossa muutoin ole, sillä vaihdelaatikosta ei kyllä kakkonen suostu ilman väkivaltaa toimimaan. Joten viikonlopun ohjelmassa laatikkojumppaa  :D

Poissa RTP

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 217
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen
« Vastaus #199 : 10.08.2025, 11:13:53 »

Todistetusti vaihdelaatikon saa irti ilman moottorin irroitustakin, mutta en kyllä suosittele kenellekkään  ;D. Itse onnistuin samalla rikkomaan kampiakselin asentotunnistimen "telineen", ei näy onneksi olevan kallis osa.
Mutta joo, kun vaihdelaatikko oli lattialla niin tuli todettua et mitään toivoa ei ole saada sitä takaisin ilman moottorin irrotusta joten sekin sitten vielä samaan jumppaan. Tulipahan testattua että ihan onnistuneesti tein sähköliitokset tuota irroittamistakin varten.
Alkuviikosta laatikko purettavaksi ja katsotaan mitä se on syönyt.

Poissa RTP

  • De Luxe
  • *
  • Viestejä: 217
  • www.vrcf.fi
Vs: Volvo S40 Rally - Laulava vapari vitonen
« Vastaus #200 : 15.08.2025, 18:35:13 »
Vaihdelaatikko purettu ja... mitään näkyvää vikaa ei löydy  :o :idiot2:
Laatikkoseppä ihmettelee ja koittaa keksiä mikähän siellä voisi olla pielessä. Laatikkohan toimii ihan loistavasti kun sitä koittaa irrallaan ja autossakin paikallaan mutta kun auto käynnissä alkaa ongelmat kakkosen kanssa. Jonkin asteinen epäillys on vääränlaisesta synkrosta tai ettei voitelu olisi siellä kunnossa, mutta saa nähdä.
Pyyhkijämoottorin osalta näyttää lupaavalta, LIN-emulointi vaikuttaisi onnistuneen joten kohta pääsee kasaamaan sitä paikalleen.
Itsellä optimismia sen verran, että toinen sarja vanteita ja renkaita hommattu valmiiksi

 

RallyBaron  Samppasport