Ennen ahdinta olevan letkun voi irrottaa imuputkesta, ja päästää kaasut purkista ulkoilmaan, eikä imuilman joukkoon ahdolla, pudottamaan tehoa, ja likaamaan ilmamäärämittaria ja ahdinta. Putken päähän suodatin, ettei imulla mene pölyä putkeen. Imuputkeen jäävä reikä tukitaan. Ahtimen jälkeen oleva letku saa olla paikoillaan. Huohotuskaasun aiheuttamasta pienestä tehohukasta ei imulla ole haittaa.
Jos huohotuskaasut likaavat turbokoneessa IMMua, on jotain todella vialla! 
Joko kone huohottaa todella tolkuttomasti tai sitten jotain muuta on erittäin pahasti pielessä, sillä IMMun likaaminen edellyttää sitä, että kaasut virtaavat väärin päin sen parisen kymmentä senttimetriä! Tuo tilanne ei pitäisi olla missään oloissa mahdollinen!

Ainoa skenaario, jossa tuo olisi mahdollista ehjässä koneessa on se, että IMMu on siirretty painepuolelle!

Ja ahdoilla tuo huohotuskaasun määrä on prosentin osia kokonaisilmamäärästä, jos kone on ehjä. Joten sen tehoon vaikuttava määrä on lähinnä olematon, koska palavat aineet palavat sylinterissä ja palamattomat kaasut ovat ainoastaan osatäytöstä. Joka kyllä alentaa tehoa, mutta ne promillen osat eivät terveessä moottorissa merkitse yhtikäs mitään.
Joten huohotussysteemin muuttaminen ei ole perusteltua minusta.
tottakai sillä saadaan kampikammioon alipaine, lähinnä mietin miksi näin halutaan ja onko se oikeasti tarpeellinen.
Lyhyt vastaus on hyötysuhde!
Imemällä alipaine kampikammioon saadaan aikaiseksi pienempi vastus alaspäin tuleville männille, jolloin sylinterin täytös paranee koska sen ei tarvise puskea painetta vastaan, eikä ohivirtauskaasut pääse palotilaan imutahdin aikana. Ja koska ohivirtausta moottorissa on aina jonkin verran, kertyy sinne kampikammioon painetta, ellei sillä ole reittiä ulos.
Tämä pätee erityisesti pienillä osakuormilla.
Turbo vinokoneessa ahdoilla huohotuskaasuista vain se ylipaineinen osa pääsee turbon imupuolelle, joten määrät ovat pieniä, jos moottori on ehjä (ei huohota tolkuttomasti).