Auton käytös kyllä muuttui aika selkeästi, harmi kun ei oo laajakaista lambdaa niin ei oo päässy seuraamaan seoksia, jotenkin puhtaammin tuntuu menevän tonin lastulla, ja viking lastulla oikein tuntui että ämpärillä bensaa koneeseen kun päästää kaasun
Tämä ominaisuus puuttuu nykyisestä lastusta. Manuaalin kanssa toi olis voinu olla vähän toimivampi? 
Hm... Tuo ämpärillä bensaa koneeseen ei kyllä kuulosta ihan vikingilta muuta kuin täyskaasulla.
Ettei vain jonkun anturin viallisuus olisi vetänyt sopitusta vinoon long term fuel-trimmin avulla.
Jos kulutus kasvaa uudelleen ajan kanssa, vika on autossa.
Mainitsin kyllä että vaihdan lastua kun pitäis kulutusta saada tippumaan. Ostajalla ollut kyllä ongelmia lastun kanssa, kuulemma bensapumpun rele vain naksuttaa eikä käynnisty. Oli laittanut 984 boksiin ton, voiko edes toimia?
En ole koskaan kokeillut edes sovittaa 5-sarjan biniä 9 sarjan purkkiin, joten ei aavistustakaan voisiko se edes ylipäätään toimia.
Mutta jos pelkästään bensapumpun rele naksuttaa, niin joko lastu on rikki tai sitten se ei saa kontanktia kaikista pinneistä tai sitten se vaan ei sovi 9-sarjan purkkiin.
Itse olen saanut tuon tilan aikaiseksi, kun Ostric sekosi ja binääri korruptoitui vakavasti.
Ei voi toimia ainakaan hyvin, lastuthan kaavaillaan poksi kohtaisesti.
Tai siis purkkisarja kohtaisesti. 9-sarjan purkki ei tiedä mikä bini siellä on sisällä eikä välitäkkään siitä.
984 purkilla pystyy hienosti ajelemaan 954 binäärillä päinvastoin, tosin 984 bini ei käynnisty 954 purkissa, koska käynnistykseneston lisäkilkkeet puuttuvat 954 purkillisista autoista.