Pikku probleemaa säätämisen kanssa. Koitin hakea suutinvakio #4 kohdalleen 670cc dekoilla. #3 =30. Lambda tietysti pois päältä ja kone lämmin. Vakio täytyi ensiksi laittaa jonnekkin 1250 nurkille että afr sai 14,7. Hetken joutokäynnin jälkeen ja paikallaan kaasun polkemisen jälkeen lähtee vetään laihalle ja numeroa täytyy nostaa. Afr pysyi taas hetken optimaalisena noin 1460 arvolla, josta se lähti taas laihenemaan 1550 asti, siitä 1670. Aiemmin (rikkinäisellä)orkkis bensanpaineensäätimellä jouduin hakemaan #4 jopa 2200. Nyt mittarillinen säädettävä säädin ja Bensanpaineet normaalit.
No tänään siiten vaihdoin orkkis ft suuttimet, esivastukset paikallee, korjasin myös huohotuksen alkuperäistä vastaavaksi samalla. (Voiko huohotus vaikuttaa tyhjäkäyntiin?) Aiemmin oli vain kerääjäsäiliössä pää huohotuksesta ja alipaineletku tulpattuna.
Orkkis kokoonpanolla #4 tietty 2443 ja silti hakee vähän laihalle. Aluksi toimi ilman lambdasäätöä n.14.6-15. Lamba päällä hakee 14,7-15,2. Kymmenen minuuttia tämän jälkeen lamba pois päältä niin arvo hakee ensiksi 16 ja siitä laskee 15,2-15,5.
Kävin ajamassa parisataa metriä tuolla ihan körökörö vauhtia hissukseen ja afr heilui siinä 15 tienoilla lambda päällä ja pois päältä. Ajon jälkeen lambda pois ja tyhjäkäynnillä afr laski n. 14,3.
Miksi afr ei pysy vakiona? Milloin se on rikkaalla ja milloin laihalla, ei tunnu asettuvan millään paikalleen. Nyt se ei ainakaan hakenut enään laihemmalle. (tälläkertaa)

Kun kone jäähtyy hetken ja läppäri latautuu niin vaihdan nuo dekat takaisin ja koitan säätää niitä uudestaan. Koitan tietty ensiksi että mitähä se nyt sanoo noilla orkkiksilla.
012 bosch, 954 bin, 530 pikkasen portattuna. t-nokka. 3"koko ränni.
Auttakaa idioottia
