Jokainen tekee niinkuin parhaaksi näkee
. Palotilat kannattaa muotoilla niin mahtuu enemmän tavaraa sylinteriin poltettavaksi ja on tehokkaampi, googlettamalla löytyy kuvia ja juttua siitä miten kannattaa tehdä. Tuosta weberistä vielä sen verran että kesällä kulkee todella laiskasti nakuttaen herkemmin ja nyt kylmällä ilmalla sutii ja kiihtyy yllättävän hyvin vaikka on vaan viilattu B18B kone K nokalla ja ralliputkella. Isännän pyhimyksessä on B20 koneessa 45 tuplat ja viilattu kansi isoilla kanavilla ym. niin se kulkee kesällä hyvin mutta syksyllä kun on kylmää niin se on ihan tuhnu laite. Näin siis meillä, kaasarit on säädöis aika hyvin joten se on varmaan se kuuluisa ilman lämpötila joka vaikuttaa asiaan.
Joo tuossa enemmänkin virityksiä tehnyt kaveri kävi kattelemassa tuota minun kantta, muuten ihan ok mutta ne palotilan särmät pisti hänellekin ensimmäisenä silmään. Hän tuumaili, että ainakin se terävin kulma ois hyvä saada ainakin vähän tylpämmäksi, semmoseks että ei sormeen tunnu enää terävältä. Dremelin hiekkapaperipäällä sai aika hyvin kiilloteltua kanavat. Venttiilit arvelin ensin itse vaan läpätä, mutta samainen kaveri suositteli jättämään venttiilityöt koneistamon harteille, ja niin arvelin nyt tehdäkin. Samalla jos venttiileihin sen 30 asteen lisäviisteen teettäisi.
Juu tuo Weber oli jo viime kesänä kiinni. Helteellä tosiaan tykkäsi vähän kiihdytellessä nakutella. Kulutus tosin maltillinen, ja kone lähti kuumanakin hyvin käyntiin, toisin kuin vakio strömpällä. Suattaahan se olla että tuplat tulee tähänkin hommattua myöhemmin, jos ensi kesän tuolla Weberillä kuitenkin ajelisi. Nyt on nimittäin volvoon ängetty meikäläisen mittapuulla riittävästi euroja vähäksi aikaa
