Motoparkkia tuli kierrettyä, jopa yllättävän paljon, auton toimiessa ja oli niin paljon parempi mutkissa kuin aiemmin.
Lämmintäkin oli eli olisi pitänyt vaan laittaa rei'itetty etupuskurinkuori paikalleen. Ei pysynyt lämmöt kurissa kahta-kolmea nopeaa kierrosta lukuunottamatta, vaikka flekti oli koko ajan päällä. Isompi syylärikin ois varmaan ihan hyvä valinta, mutta selvä ero lämmönnousussa rei'itettyyn puskuriin. Ilman rei'itystä myös öljyjäähy saa vähemmän ilmaa ja vaikutti sekin käyvän aika lämpimänä.
Etujarruissa on epäilystenkin mukaan edelleen parannettavaa ja ajojen jälkeen poljin jäi pehmeäksi. Oiskohan etupalat valmiit. Vaativat lämmittelykierroksella oikeasti jarruttelua, jotta ensimmäisellä nopealla toimi kunnolla. Toisen nopean lopulla/kolmannella nopealla alkoi pito johäviämään. RedStuff tuntui toimivan paljon paremmin heti alusta asti ja tasaisemmin. Etulevy ei ollut kuitenkaan kuin noin 300-asteinen eli 50 astetta vähemmän kuin viitisen vuotta sitten 305mm etulevyillä lyhyellä Botnialla ja silloin pito pysyi parempana. Silloinkin oli Redstuffit(eri) paikallaan.
Ohjaus ja ajettavuus on aivan eri luokkaa kuin viime syksynä, mutta ehkä olisi aika "jo" laittaa sähköinen tehostinkin. Ei käynyt raskaaksi vielä ollenkaan, mutta tuo helppoutta lisää. Ahveniston jäljiltä paineet renkaissa oli liian korkeat tuonne ja reilu tiputtaminen auttoi takapäähän. Etupäässä sama paine oli ehkä hieman liian vähän. Siitä huolimatta toisen kierroksen lopulla alkoi takapäässä ilmenemään kohtuu helppoa lipsumista kuten ennenkin. Kameroista loppui akut kesken ja viimeiset kierrokset jäi kuvailematta. Ois saanut takaapäin kuvaa kevyestä takarenkaiden savustamisesta pääsuoralle noustessa

Oikealle kääntyvästä tiukasta aukeavasta mutkasta kolmosella ulos hyvin lievässä luisussa ja siitä sopivasti ~130km/h tuntumassa suoraan neloselle vaihto. Luiston käsittelykin oli paljon helpompaa ja jouhevampaa aiempaan verrattuna.
Racechronon ja 10Hz GPS:n mukaan nopein kierros oli 1.46,69 ja optimi 1.44,80. Aika paljon heittelyä sektoriajoissa siis. Muistelin, että syksyn aika olisi ollut lähempänä, mutta sehän olikin vain 1.44,03 ja silloin optimi 1.43,49. Vaikka ajettavuus on nyt parempi niin lämmin sää ja pienempi turbo vähensi kummasti tehoa. Aluksi oli vajaa 1,7bar painetta ja nostin 1,8:aan. Siitä enempää ei noussut, pieni ilmavuoto jossain vissiin.
Jos vaikka huomenna saisi aikaiseksi katsella onko kuvatussa materiaalissa julkaisukelpoista.