Ihan suht realistinen lupaus vielä mielestäni. Vaatiihan tuo, että kaikki on kunnossa ja kone/ahdin ei ole täysin seula.
En ole vielä päässyt toimivalla kokoonpanolla penkkiin, mutta tukkoisella vakiokatilla + simonssin cätbäckillä, jotka olivat lastun lisäksi käytännössä ainoat piristykset sain pätkästä ulos 235,3hp /338nm pyöriltä. 0,5 barin ahtopaineilla ja aivan lopussa olleella bensapumpulla (laukes alle 5000km penkin jälkeen).
Nyt, kun auto pelaa ja ahtopaineensäätö on kunnossa (noin 1,1 bar ahdot), uskoisin vahvasti että tuonne 270-280hp pääsisin. Perstuntumalla auto täysin eri maasta, kuin vertaisi 2,5t ja t5 keskenään.
Olen myös nähnyt 15G:llä penkitetyn auton, josta sai pihalle pikkuvireillä + bsr:n lastulla 285,5hp. Olisi ihan kiva kun porukka kävisi penkittämässä Volvojaan
