Oivoi
Volvo teki temput uuestaan. Koitti käymään sinä iltana ku etelästä pohjoseen tultiin tunti sen jälkeen ku auto oli pihassa nii eipä lähtenykkään. Valot palo miten sattu, radio teki omiaan. Akku irti ja aamulla takasi niin johan taas lähettiin ja niinku ois mittään vikkaa ollukkaan.
Tännään ku tarkeni jo hommata auton parissa niin käytin oikian takavalon irti ku parkit ei pala oikialla puolella. Kuivasin ja tiivistelin ja otin edellisen omistajan hienon hienot silikooni korjaurkset pois sieltä. Auton ku laittaa käymään ja antaa seisua paikallaan niin sulake kestää mutta sitte ku lähtee ajeleen niin oikian parkkien sulake pallaa samantien.

Tiiä nyt pallaako se heti ku jarru/vilkku/pakkivalot syttyy vai mistä se nyt kiikastaa.
CRC:llä suihkuttelin maadotuksia konehuoneesta. Eipä sielläkään mikään hälyyttävässä kunnossa ainakaan ollu. Venakopan maadotus oli kyllä suolassa ja paskassa mutta kai se nyt pitäs silti maadottua ku piuha oli ehjä. Täytyy varmaan viiä Turussa, jahka sinne takas pääsee, niin johonki liikkeeseen/reiskalle katottavaksi. Kylymässä tallissa kaiken kiireen keskellä viitti palella ja purra hammasta.
Löyty ensimmäinen reikäki auton pohjasta. Pelkääjän lattiassa pehmiää, ei kuitenkaan matot oo märät. Mahtaa olla kuskinpuolellakin samassa kohassa vaan ei vielä massan alta reikää nää. Muutempa tuo pohja kesti tarkemman tarkastelun. Pääseeki sitte kevväällä rappaamaan pohjaa. Aattelin käydä ihan perusteellisesti läpi. Vanhat massat pois, leikata ja hitsata pohjaa sen mitä pittää (ei pitäs olla kyllä ku just ja just nuo 2 paikkaa) ja uutta massaa sitten perrään. Muuten sitte perus huollot siihen päälle sitten + käsijarrukenkien vaihto/korjaus. Ottaa kiinni mutta oikialla puolella pääsee rumpu liikkuun. Asetelma päässy varmaan hajuaan.
Ei jaksa lomalla ressata. Täytyy laittaa rahalla kuntoon nuo sähköhommat. Saa ehottaa varsinaissuomesta huoltamoa misä sähköhommatki onnistuu eikä tunnit maksa aivan mansikoita. Muutempa saa nuo remontit oottaa lämpimämpiä kelejä :hello:
e. Nyt rupes tuosa nollakelin lumisateessa käymään huonosti ja lopulta sammahti liikennevaloihin. Pitänee siis käyttää jo oulusa jossai. Saa nähä täytyykö lähtiä junalla takasi.
ee. Huomenna joko ajamalla tai työntämällä parkkihalliin tuo lotjake, veljellä sattuu olemaan paikka vuokrattuna. Mätänetistä uudet tulpan piuhat, virranjakajan kansi, pyörijä ja lissää ceerceetä. Täytyy käydä kaikki konehuoneen piuhat ja liitokset läpi. Vaihtaa uuet osat ja selevittää tuo parkkivalo ongelma ellei se sitte löyvy kans konehuoneen puolelta. Koettelee kyllä hyvin alkanutta suhdetta tämä volovo mutta eihän se auta ku ottaa hirveä sarvista kiinni!
