Tilasin Volvoon lambda-anturin, ja kysynkin, onko se mahdollista vaihtaa itse vai onko se vaihdatettava jossakin pajalla? Jos on vaihdatettavissa itse, missä tuollaisessa Volvossa lambda-anturi sijaitsee ynnä muut ohjeet, kiitos. 
Kumman anturin? etu vai taka?
Pakoputkessahan se sijaitsee, tai siis ne. Ennen ja jälkeen katin eli sijainti riippuu siitä, että kumman vaihdat...
Vanha saattaa olla aika hyvin kiinni, mutta antamalla lämpöä siihen juureen ne yleensä on irti lähteneet.
Hyvä kiintoavain tai lambdahylsy on suositeltavaa olla, jollain jakarilla (=mutterisorvilla) sen kannan pyöristää helposti jolloin irroitus ei olekaan enää helppoa.
Joissain malleissa se lambdan liitin on vähän hankalassa paikassa, mutta eiköhän siihen käsiksi pääse.
Siinä liittimessä saattaa myös olla sellainen lukitus joka pitää avata, hetken kun sitä tuijottelee niin ymmärtää kyllä sen toiminnan.