Laitetaanpa uutta viestiä, jos joku tämän vaikka lukisi. Eli ei tuo vika kadonnut, vaan oli ehkä noin kuukauden verran poissa, kunnes sekä "lievempi" että "isompi" vika ilmaantui hyvin lähekkäin. Lievemmällä tarkoitan sellaista vikatilaa, missä multimedialaite boottaa itsensä, mukautuva vakkari poistuu käytöstä ja näyttöön tulee ilmoitus Driver Alertin huollosta. Isompi vika on taas tismalleen aloituspostauksen mukainen vikavaloineen ja ilmoituksineen päivineen. Nyt kelien märettyä ja kylmettyä vika on tullut useammin, n. 1-2 viikon välein ja yleensä aina päivän ensimmäisellä ajolla, kun puoliso ajelee 70 km työmatkaa. Iltaisin lyhyemmillä ajoilla vikaa ei tule.
Eilen auto kävi ensimmäistä kertaa pajalla ja vikakoodeista ei löytynyt selkeää merkkiä vikapaikasta (niin kuin ei muistakaan tämän keskustelun tapauksista). Iso akku on täysin uusi ja apuakku oli hyvässä kunnossa. Samaten laturi ja sen hihna sekä maadoituspisteet tarkistettiin ja kaikki oli kunnossa. Ne johtosarjat, liittimet ja ohjainlaitteet tarkistettiin, joihin pääsi helposti käsiksi ja kaiken pitäisi olla kunnossa. Saapa nähä, että korjautuisiko tämä vika tuolla, että johtoja on käytetty irti ja vähän puhdisteltu

Olisi kiva kuulla kokemuksia ja suosituksia, mitä kannattaisi sitten tehdä. Mielestäni kaikki sähköominaisuudet toimivat (takapyyhkijä, sähköinen kontin luukku yms.) Täällä on ehdotettu takakontista ohjainyksikköä ja johtosarjoja sekä jotain kojelaudan alla olevaa liitintä. Onkohan tässä kyse noista, kun esimerkiksi takakontti toimii eikä ole mitään releen napsetta yms.?