Nyt alkaa kyl loppuun usko, käsitys ja motivaatio...koko ajan kiusannut jakopään öljyvuoto ei meinaa loppua millään....oikeastaan muuttuu joka remontista vaan huonommaksi

Jakopäätä tehdessähän uusin kaikki stefat. Myöhemmin huomasin että jakopään kopan välistä tippuu öljyä -> koppa irti ja jokapuolella oli hiukkasen öljyä. Vaihdoin nokka-akselien stefat uudestaan, kun epäilin niiden olleen liian syvällä.
Tällä ei ollut vaikutusta....edelleen tuli öljyä jostain. Tänään räjäytin taas jakopään auki. Vaihdoin taas nokka-akselien stefat, vaikken niissä uskonut vikaa olevankaan. Motonetistä ostetuissa stefoissa oli puolisen milliä eri mitat, kun tiivistesarjan mukana tulleissa. Tiivistesarjan mukana tulleet lähes solahtivat paikalleen, mutta näitä joutui hiukan naputtelemaan niinkun kuuluukin.
Seuraavaksi ihmettelemään kampiakselin etustefaa....se tuntui oikeastaan yhtä "löysältä", kun nuo aiemmat nokka-akselien stefat. Soitto varaosapuljuun ei kauheesti auttanut, kun antoivat mitat 35 x 47, jotka oli täysin samat kun paikallaan olleessa stefassa. AutoPalinilta löytyi yksi stefa, joka myyjän mittauksen mukaan oli 33 x 47. Palinille en kuitenkaan ehtinyt, kun kello oli jo niin paljon.
Kotoa löysin Ajusan tiivistesarjan, jossa oli nimenomainen stefa mitoilla 34 x 47. Tästä riemastuneena se paikalleen, kaikki nippuun, vaatteet vaihtoon ja autoa itsevarmana tallista ulos.
Kaveri huusi melkein välittömästi että kauhee öljyvana valuu....ensin olin ihan satavarma, että se kusettaa, mut pakko se uskoa oli. Öljyä tuli vielä entistäkin enemmän.....olo tuntui erittäin onnistuneelta

Työkaveri tuo huomenna Palinilta tuon alkuperäisen stefan....en kyllä oikein jaksa enää uskoa, että vika siinäkään olisi.
Keksiikö kukaan mitään ideaa? Vika saattaa olla yksinkertaisempi, kun luulenkaan

Voiko öljypumpussa olla jokin sillai vialla, että painais öljynpainetta suoraan stefaa kohti?
Jos jotain positiivista haetaan, niin etupyörän laakerinvaihto sentään meni lähes suoraan niinkun ohjekirja sanoo
