Jos sitä tännekkin taas tekis yhden turhan postauksen lisää :hello:
Vähän tilannekatsausta: Eli oon tässänäin muuttanut Porista Vaasaan opiskelemaan ja tämä tuo harrastukseen vähän hankaluuksia, ensinnäkään ei oo täällä minkäänlaisia tiloja auton laittoon ja opiskelijana rahat aika kuitilla.
Joten projekti hidastuu entisestään, voi varmaan sanoa et tää on kohta jossain syväjäässä tms?

Mutta toiveita edistymisestä elätellään ja pienen listan tähän jos kokoisi siitä mitä tuleman voisi odottaa:
- Vuosi- ja muutoskatsastus
- Perään välityksen ja lukon asennus, molemmat pölyttyy jo hyllyssä.
- Hyllyssä pölyttyvät talmut keulille
- Penkitys ja moottorin lopullinen säätö
- Rahatilanteen salliessa uudet kumit ja vanteiden väri ehkä vaihtuu
- Sitä kaikkien rakastamaa stancea
Nämä on siis tällähetkellä aikas longterm suunnitelmat, koska vain tulevaisuus näyttää, paljonko tota on nyt aikaa rakennella.
Sen verran tehtiin tossa joku viikko, että kattelin venttiilikopan sisälle ja siellä kaikki oli ihan ok, mitä nyt nokkaan oli ilmestynyt sellasta just silmin huomattavaa kulumaa hieman, ei siis varsinaisesti ollut kulunut vielä mitään. Välykset oli ihan ok vielä.
Mistähän tommosen minimaalisen kuluman alku voisi johtua? Motilla rullattu nyt about 2tkm ja moottoriin laitettiin tietty aluksi uudet öljyt ja jossain 1tkm kohdalla ne vaihdettiin. Eli tokat ölpät sisällä nyt, öljyinä perus 10w40 castrollit jos oikein muistan.
Viimiseksi heräsi äsken ajatus, jos tämän kerkeisi ihan vaan huvikseen käyttämään penkissä tossa porissa, ei siis säätää, vaan pelkkä tehonmittaus. Tämä siksi, että tuo saattaisi onnistua melkein naapurissa.
Täytyy tutkia jos näin kauden lopuksi löytyisi tuollaiseen hupiin rahat ja mahdollinen penkkiaika.