Kysyin juu, mutta tässä postauksessa nyt hain takaa tuota että onko siinä jotain erityistä jos ottaa EGR pois käytöstä kun tonin lastu on asennettuna, viitaten mikanin postaukseen missä hän kirjoitti että hänellä on ollut EGR käytössä tai poissa käytöstä sytytyslastusta riippuen.
Toivottavasti oli tarpeeksi vaikeasti selitetty 
Kysy tonilta, tukeeko lastu EGR:ää, jos ei tue, niin sokea tulppa siihen imusarjan laippaan (ohut alumiinilevy) sinne väliin ja se on sillä selvä. Veikkaisin, että sinulla oleva tonin lastu on 208 binin pohjainen, joten se ei tue EGR-romuja, eikä ymmärrä niistä yhtikäs mitään. Mutta varmista tämä tonilta ensin.
Jos binääri tukee EGR:ää, niin täytyy kikkailla sen poiston kanssa, eli sokea tulppa siihen imusarjan laipan alle ja vastus sinne lämpöanturin piuhaan, niin EZK kuvittelee kaiken toimivan normaalisti, vaikkei se toimikkaan.
Mitään tehonlisää siitä ei saa tms. mutta minulla se alkoi vuotamaan ja siksi poistin sen käytöstä. Muutoin en olisi uhrannut asialle ajatustakaan. :hello:
Turbojen 148 ja 208 binit eivät tue EGR toimintoa ja 207 ja 219 taas tukevat EGR toimintoa.
Löytyi taas kerran yksi "Dera" lastu kun vaihdettiin meikäläisen parempaan. Lastun binäärikoodissa ei ihan lukenut em. henkilön nimeä vaan:
ÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿÿU€€€€Õ(ViKinG984Max) 001#:ÜÅ.œ..±p
Että sellaista taas tällä kertaa..

Meikäläinen ei ole vaivautunut mitään kirjoittelemaan noihin omiin virityksiin, muttei ole ollut tarvistakaan, kun ne eivät ole yleisesti saatavilla.

Mitä minäkin katselin noita deran binejä, niin eipä siellä ollut mitään ihmeellistä.
Viking ecomax lastu on tehty täysin vakio biniin, muuttamalla torque-adjusteria arvoon 19 (vakio 20), eli se käyttää syttyä hitusen agresiivisemmin!

Tai kysympä samalla, tukeeko sinun syttylastusi EGR:ää vaiko ei ?
Saa samalla yllä oleva kysyjä vastauksen kysymykseensä! :hello: