Tälläinen tuli hankittua talvikäyttöön, koska edelliseen käyttöautoon tuli tehtyä niin paljon töitä/muutoksia ettei sitä enään suolan sekaan hennonut laittaa.

Apupoika tykkää paistatella päivää tummalla nokkapellillä, jää vain ilkeitä tassun jälkiä kurakelillä...

Tekniikka: B230F+IC & M46
Yli 440tkm.
Plyysisisusta ja jalomuovitVarusteina oli:
-Keskuslukko
-Ohjaustehostin
-Sähkölasit/ -peilit
-Ilmaiskarit takana
-Sininen plyysisisusta
-Välijäähdytin
-Lisämittaristo: pikkukello ja ahtopainemittari
-Takaspoileri (tarvike)
-Lohkolämmitin
-Vetokoukku (tarvike)
-Lisäpenkit takana
-Virgot
Itse lisäilty:
-Voltti-, öljynpaine ja ulkolämpömittarit
-Jalomuoviset listat koetauluun
-CD-soitin
-Lisäpitkät xenon-polttimoilla
-Sumuvalot
-Kirkkaat vilkut
-Ledit takavaloihin
-Snowcab
-Penkinlämmitys
-Sisäpistoke ja lämmitin
-Koirakalteri
-Tavaratilan näkösuoja
-Uudemman malliset peilit sähkölämmityksellä
-Uudemman mallinen takaluukun kahva
-Webasto
-Torsen lukoperä
Auto oli koriltaan niin hyväkuntoinen etten edes käynyt koeajolla.

Aika paljon pikkuvikoja siinä olikin, mutta hitsata sitä ei tarvinnut mistään muualta kuin kuskinetu-tunkinkorvasta, joka sekin oli revennyt väärin nostaessa, ei siis sekään vielä ruostunut. Autoon oli joku aika sitten uusittu kaikki jarrut ja vesipumppu, melkolailla kaiken muun olenkin joutunut käymään läpi. Ensimmäinen huomattu vika oli reilu puoltaminen, joka johtui tehostimen jumittamisesta. Eipä ollut vaaraa nukkua rattiin vaikka hakumatkaa olikin yli 200km. Hammastangon ohella vaihtui samalla myös oikea etuiskari, jossa oli öljyn sekaan päässyt vettä, pakkasella joustovaraa oli vain muutama centti. Toinen hakumatkalla ilmi tullut vika, eli käyntihäiriö olikin vaikeampi. Imuvuotoja korjailin useampia, jonka jälkeen CO oli 9,3! Bensaakin meni yli 20l satasella. Outoon tyhjäkäyntiin löytyi syy irti olleesta kaasuläpästä. Toinen ruuvi oli ilmeisesti matkannut onnistuneesti koneen läpi ja toinen oli muuten löysällä. Läppä jäi yleensä vinoon raolleen, mutta silloi tällöin kun se asettui oikelle paikalleen ja meni kiinni tyhjäkäynti hukkui kokonaan, koska säätöruuvi oli ruuvattu kiinni muuten liian korkean käynnin takia. Loput ongelmat poistuivat vasta toisella ohjauspaineen säätimellä ja venttiilien säädöllä, muutama kantoi kuumana ja yksi pakoventtiili vuotaa edelleen.
"Ensihuoltona" vaihdoin jakohihnan ja rullan, jakopään stefat, kaikki öljyt, putsarit ja nesteet sekä parhaat päivänsä nähneen jäähdyttimen tilalle paremman. Myös lohkolämmittimen vaihdoin toimivaan ja asensin sisälämmittimen. Välijäähdyttimen laitoin omilla kiinnikkeillä omalle paikalleen edellisen patentin sijaan. Samalla kunnon ahtoputket, koska vanhoihin oli käytetty mm. lämppärin ilmatorvea. Alustaan tein kattavan ruostesuojauksen kunnon pesun jälkeen, myös kaikki kotelot ja luukut/ ovet sisältäpäin.
Parin kuukauden ajon jälkeen myös laturi vaihtui kunnostettuun, sen laakerin alettua pitää ääntä. Sen jälkeen on uusittu parin vuoden aikana myös startti, turbo, muutama nivel, lähes kaikki alustan puslat, vaihdelaatikon kannatinkumi, osa pakoputkea, tihkurele ja takavalot. Etuvilkut vaihdoin kirkkaisiin ja öljynjäähdyttimen vuotamattomaan. Takaluukun johtosarjan ja pyyhkijänmoottorin olen myös korjannut.
Laittoa vaatisi vielä perä ja kytkin. Ilmeisesti kytkinkäpälä ottaa asetelmaan kiinni jos painaa polkimen pohjaan ja säätö on ihan lopussa. Perässä on melkein vartti tyhjää ja kolahtaa huolimattomasti vaihtaessa. Laitan ne sitten kuntoon kun oikeasti pitää tehdä jotain, sen verran työläitä hommia kumpikin. Myös vaihteistosta kuuluu kolmosella reilummin veättäessä outo "tikutus".
Joskus olen jo alkanut miettimään pitäisikö tamäkin päästää eläkkeelle talviajosta. Tekisin tästä museoauton mutta se ei onnistu, koska joku on joskus hankkinut prosentteja muutoskatsastuksella.(Eipä se vaihtamani ahdinkaan kyllä kelpaisi museoleimalle.) Kori on ilmeisesti 2000-luvun taitteessa tuotu Saksasta mikä selittääkin sen hyvän kunnon. Mutta löytyykö tästä maalimasta 2-satasta parempaa käyttöautoa jos sitä pitää itse huoltaa? Tilaa arvostaa kun töissä uudempien kanssa pitää aina purkaa muutakin, kuin varsinaisen viallisen osan. Lisäksi osien saanti tähän on yleensä helppoa.
Joka kevät olen alustan pessyt kuumavesipesurilla ja paikannut massausta tarvittaessa. Näin myös jatkossa. Tänä kesänä pitäisi muutamia kohtia hiekkapuhaltaa ja maalata ennenkuin kuplat pääsevät pahenemaan. Varsinkin konehuoneessa lukkopelti on aika hirveän näköinen. Pikkuhiljaa jalostuu omanmielen mukaan tämäkin auto näköjään.