
Nyt on yksi tärkeä virstanpylväs saavutettu, nimittäin punaiset mittarivalot! Vaihtoehtoina olisi ollut laittaa mittaristoksi VDO tai Yazaki, laitoin tähän jälkimmäisen kun siinä on kilometrit lähempänä tulevan koneen kilsoja (338545 vs n. 350 tkm). Kopalla on ajettu n. 270-280 tkm, jos mittarilukuun on uskomista.

Päävalaistus muodostuu keskellä olevista neljästä T10-polttimosta, jotka tulevat mustiin muovikantoihin. Laitoin kuvan mukaiset joka suuntaan säteilevät ledit, ja olen todella tyytyväinen noiden valon jakaumaan.

Kaksi täydentävää polttimoa, elikkä kaikista ylimmäinen siniseen muovikantaan tuleva T5 ja kellolle mustaan muovikantaan tuleva T5 jäivät vähän pistemäisiksi, kun minulla ei ollut laittaa niihin kuin kuvan mukaiset turhan kapeakeilaiset punaiset ledit.

Service ja tracs saivat jäädä pois, jälkimmäinen ominaisuus taitaa olla tällä hetkellä autotallin lattialla (en muistanut että sellainen olisi tässä ollut ja luovuttajasta tuli laitettua tracsiton jarrupaketti). Huoltojahan teen miten sattuu, yleensä kylläkin useammin kuin huolto-ohjelma tai -valo vaatisi.


Nuo mittariston muovikantapolttimoiden tyyppimerkinnät jäivät vielä vähän epäselviksi, B8.3d, B8.4d, B8.5d ja joku hemmetin BAX10s tai BAX10d vilahtelevat listauksissa, melkoinen pandoran lipas tuli avattua taas

Ilmeisesti ihan tuon kannan muodon perusteellakin pystyy nuo tunnistamaan (?). Simppelin ihmisen simppeli ratkaisu on repiä nuo palasiksi, varsin helposti saa ihan "tavalliset" T5-lasikantapolttimot tökittyä vanhoihin muovikantoihin.
Lämppärin säätimille kokeilin ihan perinteisiä hehkulankapolttimoita (
http://www.motonet.fi/fi/tuote/432523/Lasikantapolttimopari-12V-12W-W12W-T5-punainen-EI-TIELIIKENTEESEEN) punaisina tietysti:

Jäivät jostain syystä tooooodella himmeiksi.

Pitää hankkia punaisia T5-ledejä lisää, mahdollisimman leveäkeilaisia kun löytyisi.